سه ویژگی مدیرانی که هوش هیجانی بالایی دارند چیست؟

ساخت وبلاگ
چکیده : هر چیزی که به هیجانات، مدیریت خود، آگاهی و درک از دیگران و مدیریت روابط ربط داشته باشد مستقیما تحت ... با عنوان : سه ویژگی مدیرانی که هوش هیجانی بالایی دارند چیست؟ بخوانید :

هر چیزی که به هیجانات، مدیریت خود، آگاهی و درک از دیگران و مدیریت روابط ربط داشته باشد مستقیما تحت تاثیر هوش ، قشر مدیران هستند. طبق تحقیقات دستیابی به سمت های بالا ارتباطی معکوس با هوش هیجانی و اجتماعی افراد دارد. یعنی هر چه سمت بالاتر می رود هوش هیجانی افراد کاهش می یابد.

چه بسیار دارند و رفتارهای خود را نمی توانند کنترل کنند. چه بسیار مدیرانی که روابط خوبی با پرسنل خود ندارند. چه بسیار مدیرانی که روابط خوبی با خانواده ی خود نیز ندارند. اگر می خواهید یک مدیر موثر باشید، باید مهارت های هوش هیجانی را در خود تقویت کنید و اگر نه هیچ تفاوتی با مدیران دیگر و یک «رییس» نخواهید داشت و مسلما نتیجه ی چندان خوبی هم نخواهید گرفت.

مدیرانی که هوش هیجانی و هوش اجتماعی بالایی دارند چگونه عمل می کنند؟

آن ها خود شیفته نیستند اما برای خود ارزش قائل اند.

مدیران عادی به خود اهمیت نمی دهند، دیگران را بنده های خود می بینند، گمان می کنند همه باید به آن ها خدمت بلاعوض کنند، روابط خوبی نمی توانند برقرار کنند و … اما مدیرانی که هوش هیجانی بالایی دارند قبل از هر چیزی به خود، شادی و سلامتی روان خود اهمیت می دهند تا بتوانند محیط سالم تری را در محل کار خود رقم زنند. آن ها ابتدا برای شناخت خود قدم بر می دارند تا در خلال آن بتوانند درک درستی از دیگران کسب کرده و بر اساس آن درک با آن ها مناسب ترین رفتار را داشته باشند.

مدیران عادی نقاب های مختلفی بر چهره می گذارند تا قاطعیت و مدیریت را از طریق نقاب ها نمایش دهند. آن ها ممکن است که پر از خشم، سرخوردگی و غم باشند اما در ظاهر بگویند و بخندند و تظاهر کنند که همه چیز خوب است، یا ممکن است که با نقاب فرد جدی واردا محیط شوند و اعلام کنند که یک مدیر یعنی همین نقاب و همه باید اطاعت کنند!

یک مدیر ابتدا باید هوش هیجانی خود را تقویت کند تا خود به سلامت روان و شادی خالص برسد. تقویت هوش هیجانی با تقویت مهارت خودآگاهی شروع می شود. مهارت خودآگاهی فرد را به درون خود باز می گرداند، وی را با خود آشنا می کند و درک درستی از خود به او می دهد. همچنین، تعیین مرز های سالم در روابط، قدرت نه گفتن، شناخت جایگاه واقعی و… را به آن ها می آموزد.

یک مدیر اگر می خواهد که سازمان شاد و سالمی داشته باشد تا بازدهی بالایی بدست آورد ابتدا باید خود او سالم و شاد باشد، رفتار های خود را مدیریت کند، استرس خود را مدیریت کند، برقراری ارتباط موثر و رهبری موثر را بیاموزد. مدیرانی که هوش هیجانی بالایی دارند نقاب نمی زنند زیرا نیازی به نقاب و تظاهر ندارند. آن ها هیجانات شدید خود را شناخته و تخلیه کرده اند، آن ها می دانند که با هیجانات خود چگونه برخورد کنند، آن ها به قاطعیت حقیقی و درونی رسیده اند. همین واقعی بودن آن ها حس خوبی را به کارکنان شان منتقل می کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


برچسب‌ها: هوش هیجانی, مدیریت منابع انسانی, مدیریت پایدار, هوش اجتماعی...
نویسنده : بازدید : 8 تاريخ : شنبه 9 دی 1396 ساعت: 16:36